blog

Czym są okruszki i jaki mają wpływ na pozycjonowanie stron www

Okruszki pomagają użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek odnaleźć się na odwiedzanej stronie internetowej. Poza tym, że wpływają one pozytywnie na dostępność witryny, pozycjonowanie stron również powinno na nich skorzystać. Korzyści płynące z posiadania okruszków mogą więc znacznie przewyższyć stosunkowo niewielki wysiłek i nakład czasu związany z ich wdrożeniem. Przyjrzyjmy się zatem różnym rodzajom okruszków, sposobom korzystania z nich oraz wpływowi na podejmowane przez Ciebie działania z zakresu pozycjonowania i SEO.

Jakie są rodzaje okruszków?

Nawigacja okruszkowa pozwala użytkownikom odtworzyć drogę jaką pokonali od strony głównej do aktualnie przeglądanej podstrony serwisu. Mogą odzwierciedlać strukturę Twojej strony, ścieżkę logiczną lub atrybuty bieżącej strony.

Zwykle okruszki dzielimy na 3 kategorie. Możemy zatem wyróżnić okruszki:

  • Oparte na lokalizacji – okruszki wskazują na miejsce aktualnie przeglądanej strony w strukturze całej witryny. Linki do stron i podstron znajdujących się wyżej w hierarchii widnieją na poziomym pasku nawigacji i pozwalają użytkownikom z łatwością trafić na strony, które są nadrzędne w tej samej kategorii;
  • Oparte na ścieżce – Ten rodzaj nawigacji reprezentuje różne ścieżki logiczne, których użytkownik może użyć, aby dotrzeć do danej podstrony. Oznacza to, że wiele okruszków może prowadzić do tego samego miejsca;
  • Oparte na atrybucie – okruszki tego typu działają na podobnej zasadzie jak  te oparte na lokalizacji. Różnica jest taka, że zamiast posługiwania się tytułem strony lub innym unikalnym identyfikatorem, zastosowanie znajdują tu słowa kluczowe i atrybuty opisujące podstronę. Ten typ okruszków najczęściej sprawdza się na witrynach e-commerce i stronach pomocy technicznej.

Dwa ostatnie rodzaje okruszków mogą powodować zduplikowanie okruszków. Może to mieć negatywny wpływ na sposób w jaki wyszukiwarki interpretują Twoje wysiłki związane z SEO danej strony. W takim przypadku, korzystniejsze będzie wybranie nawigacji okruszkowej opartej na lokalizacji.

Okruszki a pozycjonowanie stron www

  • Okruszki mogą wiązać określone słowa kluczowe z konkretnymi podstronami. Jednocześnie pomagają wyszukiwarkom zobaczyć jak strony w Twojej witrynie są ze sobą wzajemnie powiązane. Zastosowane w hierarchii pozwalają korzystnie wpłynąć na SEO zarówno stron kategorii jak i bardziej zagnieżdżonych podstron.
  • Wzmacniają i udoskonalają wewnętrzną strukturę linków witryny.
  • Pozwalają na zastosowanie schematów. Daje to robotom wyszukiwarek możliwość zrozumienia, że to z czym mają do czynienia to okruszki, co pozwala na dodatkowe funkcje, takie jak wyświetlanie okruszków w SERPach, czyli wynikach wyszukiwania. Może to ułatwić większej liczbie użytkowników przeglądanie wewnętrznych stron Twojej witryny.

Kilka wskazówek dotyczących okruszków

Jeśli zastosujesz odpowiedni znacznik schematu, możesz użyć niemal dowolnego stylu w odniesieniu do okruszków. Korzystne może być stylizowanie okruszków w sposób, który będzie atrakcyjny dla użytkowników.

Nie polegaj wyłącznie na okruszkach. Nie zastępuj okruszkami  istotnych elementów witryny, takich jak nawigacja i linkowanie wewnętrzne, ale traktuj je jako dodatek ułatwiający nawigację w witrynie.

Okruszki odzwierciedlają hierarchię. Oznacza to, że nie powinny być stosowane, jeśli wszystkie strony i podstrony podlegają zaledwie pod jedną lub dwie kategorie.

Nie używaj okruszków w celu zastąpienia przycisku powrót. Powinny one ułatwić przejście do ściśle powiązanych podstron zawierających jeden lub więcej poziomów wyżej w kategorii.

Okruszki, aby spełniały swój zamierzony cel, powinny być zlokalizowane w dostępnym i rzucającym się w oczy miejscu. Lokalizacja w lewym górnym rogu witryny lub poniżej największego nagłówka strony zazwyczaj stanowi dobry wybór do ich umieszczenia. Pozwoli to użytkownikom zorientować się gdzie są a robotom wyszukiwarek dadzą przekaz, że Twoje okruszki są cennym elementem witryny.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Agencja Interaktywna Estinet - Warszawa

Pozycjonowanie stron www Warszawa, audyty SEO stron www, obsługa stron www


ESTINET

ul. Jana Kazimierza 64/187
01-248 Warszawa


tel. 505 427 506
kontakt@estinet.pl