blog

Link Building – co to jest i jak wpływa na pozycjonowanie stron internetowych?

Wszelkie działania mające na celu optymalizację witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych wymaga stosowania wielu technik marketingu internetowego. Im lepsza widoczność witryny w wyszukiwarkach, tym większa szansa, że potencjalni odbiorcy trafią na wybraną stronę. W dzisiejszych czasach praktycznie każda strona internetowa dąży do tego, aby znaleźć się na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Obecnie specjaliści SEO wskazują na trzy podstawowe aspekty skutecznej strategii, takie, jak:

  1. Optymalizacja kodu i samej struktury witryny internetowej.
  2. Weryfikacja i rozbudowa pozycjonowania na stronie, czyli treści znajdującej się na portalu.
  3. Pozycjonowanie strony internetowej na zewnątrz – linkowanie.

Chcesz dowiedzieć się, na czym polega link building i dlaczego w ogóle warto to robić? Sprawdź poniższy wpis, a dowiesz się wszystkiego, co niezbędne w tym zakresie.

Czym jest Link Building?

Budowanie linków realizuje się głównie z tego względu, iż algorytmy wyszukiwarek internetowych np. Google są dość złożone i stale się zmieniają. Można jednak zauważyć, iż już od wielu lat Link Building to istotny czynnik, który determinuje pozycję danej strony internetowej w wyszukiwarce. Kiedy strona ma dobrze zbudowane linkowanie – jest to sygnał dla robotów Google, iż witryna jest wartościowym zasobem i warto ją wyświetlić w wynikach wyszukiwania w pierwszej kolejności.

Warto też dodać, że linkowanie dzielimy na dwie kategorie: do-follow oraz no-follow. To takie, które przekierowują użytkownika na daną stronę www lub nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie witryny. Ogólnie rzecz biorąc, im większa liczba linków zwrotnych do strony, tym większa tendencja do zdobywania lepszej pozycji w rankingach Google, dlatego warto interesować się Link Buildingiem w praktyce.

Jaka taktyka budowania linków jest najskuteczniejsza?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaka taktyka budowania linków jest najlepsza. Warto jednak stworzyć na swojej stronie internetową treść o wysokiej wartości merytorycznej. Dzięki temu zewnętrzne serwisy znacznie chętniej będą odsyłać swoich użytkowników do zapoznania się z treścią na stronie. Wiąże się to jednak ściśle z dobrze zaplanowanymi działaniami SEO. Im bardziej wartościowa treść na konkretny temat, tym więcej wejść na stronę z wyświetlonych linków zewnętrznych. Tzw. White-Hat to najskuteczniejsza metoda budowania linków. W tym przypadku cała strategia opiera się na pragnieniu nawiązania kontaktu i interakcji z odbiorcami, co jest podstawą do stworzenia dialogu.

Link Building a rodzaje linków – jakie występują?

Obecnie wyróżniamy co najmniej 5 podstawowych rodzajów linków, a mianowicie:

  • linki w postaci adresu URL do strony internetowej,
  • linki brandowe, czyli związane z nazewnictwem marki,
  • linki neutralne np. sprawdź tutaj, kliknij i zobacz,
  • linki EMA, czyli związane ze słowami kluczowymi np. idealny ekspres do kawy,
  • linki mieszane – te są nieco dłuższe i rzadziej stosowane przez specjalistów SEO.

Najczęściej występujące linki to takie w postaci adresów URL lub brandowe i neutralne. Oczywiście zdarza się, iż słowa kluczowe przyjmują formę linku, choć tutaj najczęściej spotkasz je w postach sponsorowanych.

Czym jest Link Building

Linki zewnętrzne i wewnętrzne – jak skutecznie zwiększać ich liczbę?

Niestety, ale nie ma jednej, złotej zasady na temat tego, jak skutecznie zwiększyć liczbę linków zewnętrznych. Publiczne dzielenie się wiedzą w postach blogowych, tworzenie wartościowej treści oraz dodawanie grafik przyciągających uwagę odbiorcy to główne sposoby, aby zwiększyć częstotliwość występowania linków zewnętrznych. Oczywiście w dzisiejszych czasach skuteczną metodą jest także zamieszczanie postów sponsorowanych na zewnętrznych portalach, które przekierowują za pośrednictwem linku do witryny na zewnątrz. Pamiętaj! Im atrakcyjniejsze posty blogowe lub nawet opisy produktów, tym większa szansa na skuteczniejsze linkowanie zewnętrzne.

Sprawdź też: Jak wypozycjonować swoją witrynę w Google?

Warto też dodać, iż linki wewnętrzne mają także kluczowe znaczenie jeśli chodzi o pozycjonowanie i optymalizację stron internetowych. Dobrze stworzone linkowanie wewnętrzne np. do innych kategorii i wpisów na stronie pozwala algorytmom Google na szybszą ocenę tego, czy witryna jest warta uwagi. Linkowanie wewnętrzne umieszcza się na stronie głównie dla dobra użytkowników, choć dobrze stworzony Link Building wpływa też na działania SEO. To pewnego rodzaju rekomendacja dla algorytmów Google, choć nadużywanie linkowania i słow kluczowych może zostać potraktowane jako spam. Uwaga! Wewnętrzne odnośniki w zakresie SEO znacząco poprawiają też indeksację strony internetowej, której stan sprawdzisz np. przez Google Search Console.

Budowanie linków a pozycjonowanie – czy to ma sens?

Jest wiele powodów, które mówią o tym, że Link Building jest naprawdę opłacalny. Przemyślane działania marketingowe, SEO i dobrze zaplanowane linkowanie to szansa na zwiększenie rozpoznawalności witryny w sieci, poprawę ruchu na stronie i konwersji, a także wyższa pozycja w rankingach dla konkretnej branży. Podsumowując – budowanie linków jak najbardziej ma sens, ale zawsze warto wspomóc takie działania współpracą z profesjonalną agencją SEO. Tylko wtedy można mieć pewność, że realizowane czynności przyniosą zadowalające efekty.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Agencja Interaktywna Estinet - Warszawa

Pozycjonowanie stron www Warszawa, audyty SEO stron www, obsługa stron www


ESTINET

ul. Jana Kazimierza 64/187
01-248 Warszawa


tel. 505 427 506
kontakt@estinet.pl