blog

Zasady pisania tekstów pod SEO. Jak robić to dobrze?

Pisanie tekstów pod SEO to nic innego, jak tworzenie treści, które pozwolą na szybsze i efektywniejsze wypozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach internetowych. SEO, czyli inaczej Search Engine Optimization to wszelkie działania, które wykonuje się po stronie serwisów internetowych, aby te znalazły się w jak najwyższych wynikach wyszukiwania np. w Google. Tworzenie treści pod SEO wymaga nie tylko doświadczenia, ale i wiedzy z zakresu pozycjonowania stron www, linkowania oraz wyszukiwania słów kluczowych do treści. SEO copywriting opiera się głównie na tworzeniu opisów produktów, wpisów blogowych oraz artykułów sponsorowanych na podstawie jasno określonych wytycznych i słów kluczowych.

SEO Copywriting  – 5 złotych zasad tworzenia treści pod SEO

Jeśli decydujesz się na tworzenie treści pod SEO, musisz stosować się do kilku podstawowych zasad. Dzięki temu stworzone teksty będą mieć zarówno wartość intelektualną, jak i pozwolą na skuteczniejsze wypracowanie lepszych pozycji portalu w wyszukiwarkach. Oto kluczowe wskazówki, do jakich warto się stosować podczas copywritingu SEO:

  1. Nigdy nie przesadzaj z optymalizacją treści – oczywiście spora liczba słów kluczowych związanych z profilem strony internetowej to dobry pomysł, ale nigdy nie można przesadzać. Tekst pod SEO powinien wyglądać możliwie naturalnie i jednocześnie uwzględniać najistotniejsze wytyczne od specjalistów z zakresu pozycjonowania i optymalizacji treści.
  2. Twórz proste treści, które są zrozumiałe dla odbiorców. W dzisiejszych czasach liczy się dobry content wraz z rozsądnym użyciem słów kluczowych – w treści i w nagłówkach.
  3. Pamiętaj o formatowaniu tekstu! Wbrew pozorom dobrze sformatowane teksty lepiej przyciągają uwagę potencjalnych odbiorców. Teksty pod SEO dziel na nagłówki, akapity oraz dodawaj listy wypunktowane. Dzięki temu tekst stanie się przyjazny dla każdego odbiorcy.
  4. Używaj słów kluczowych i stawiaj na jakość – zastosowanie słów kluczowych jest najlepszym posunięciem. Rób to zarówno w nagłówkach, jak i w treści. Nigdy nie licz też znaków. Dobre teksty pod SEO to takie, które odpowiadają na wszystkie pytania potencjalnych czytelników i jednocześnie umacniają pozycje portalu w wyszukiwarce.
  5. Pisząc teksty specjalistyczne – dbaj o merytorykę, a nie tylko bezsensowe stosowanie słów kluczowych. Dzisiejsze algorytmy wyszukiwania są coraz mądrzejsze, dlatego warto znaleźć kompromis pomiędzy agresywnymi działaniami SEO a tworzeniem atrakcyjnej treści.

Oczywiście to tylko podstawowe zasady, o jakich warto pamiętać, przygotowując się do tworzenia treści w ramach SEO copywritingu.

SEO Copywriting

Tworzenie treści pod SEO w praktyce

Praktyczne tworzenie tekstów pod SEO to działania, od których warto się dobrze przygotować. Dobry copywriter SEO powinien przede wszystkim wiedzieć, jak stworzyć dobry tekst o wartości merytorycznej. Do pisania przyda się przede wszystkim: dobry edytor tekstu (np. specjalistyczne narzędzia SEO – SurferSEO, Contadu), notatnik typu brudnopis oraz narzędzia do planowania SEO i wyszukiwania słów kluczowych. Dzięki rzetelnej analizie rynku, słów kluczowych pod konkretne zagadnienie oraz działań konkurencji, szybko ocenisz, jaką treść w ramach copywritingu SEO warto stworzyć.

Pierwszym krokiem do stworzenia dobrego tekstu SEO jest zaplanowanie struktury tekstu. Jeśli wybierzesz już temat, stwórz podstawowy konspekt np. w oparciu o wyszukiwania w internecie, a także podpowiedzi narzędzi SEO. Pamiętaj, że tekst powinien odpowiadać na istotne pytania w zakresie konkretnego zagadnienia poruszanego w treści wpisu.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź: Jak Google pozycjonuje strony internetowe?

Po napisaniu treści zawsze warto przeanalizować tekst pod kątem wykorzystanych słów kluczowych i merytoryki. Tutaj doskonale sprawdzają się narzędzia SEO pozwalające na szybką weryfikację liczby wykorzystanych słów istotnych dla pozycjonowania strony, jak i samego wpisu. Oprócz samego stworzenia dobrego tekstu, warto też zwrócić uwagę na linkowanie w samej treści.

Warto używać linków zewnętrznych, które odnoszą się do podobnych treści w innych popularnych serwisach, a także do linkowania wewnętrznego. Dzięki temu odbiorcy mogą powędrować na inne wpisy blogowe strony, które również przyciągną ich uwagę i zwiększą ruch na witrynie. To metody promowania postów np. blogowych, które przynoszą naprawdę dobre efekty w zakresie pozycjonowania i optymalizacji www.

W kwestii optymalizacji oraz pozycjonowania, koniecznie sprawdź ten wpis. Dowiesz się z niego nieco więcej o tym, jakie są różnice między pozycjonowaniem a optymalizacją stron internetowych.

SEO a skuteczny copywriting – podsumowanie

Jeśli chodzi o SEO copywriting można powiedzieć, iż jest to po prostu sztuka pisania, która wpływa na poziom zainteresowania odbiorców konkretną treścią na podstawie użytych słów kluczowych. Wymaga to sporo pracy, gdyż konieczna jest dogłębna analiza konkurencji oraz algorytmów wyszukiwarek na podstawie popularnych słów kluczowych. Dopiero po stworzeniu wytycznych odnoszących się do linkowania, wymaganych słów kluczowych oraz ewentualnej długości tekstu, można rozpocząć działania w zakresie tworzenia treści pod SEO. Samodzielne tworzenie treści pod SEO wymaga wielu lat doświadczenia, a często też pomocy specjalistów SEO posiadających odpowiednie narzędzia do przeprowadzenia skutecznych działań poprawiających pozycję strony w wyszukiwarkach. Najwygodniejszym sposobem jest analiza oferty profesjonalnej firmy marketingowej i nawiązanie współpracy w zakresie optymalizacji, pozycjonowania i tworzenia treści SEO praktycznie w każdej tematyce.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Agencja Interaktywna Estinet - Warszawa

Pozycjonowanie stron www Warszawa, audyty SEO stron www, obsługa stron www


ESTINET

ul. Jana Kazimierza 64/187
01-248 Warszawa


tel. 505 427 506
kontakt@estinet.pl