blog

Wysoka pozycja w Google – czyli co jest ważne dla wyszukiwarki

Zajmowanie czołowych pozycji w wyszukiwarce Google to marzenie niejednej firmy czy właściciela strony internetowej. Nie ma w tym nic dziwnego. Pierwsza, czy nawet jedna z trzech pierwszych pozycji rankingu, oznacza zwiększenie ruchu organicznego na stronie, poprawę widoczności i przewagę nad konkurencją dającą spore szanse na wzrost sprzedaży.

Wysokie pozycje w Google rzadko jednak są dziełem przypadku. Trzeba sobie na nie solidnie zapracować. Nawet najbardziej doświadczeni i kompetentni specjaliści od marketingu muszą nieźle się nagłowić, aby wywindować pozycjonowane przez siebie strony na czołówkę rankingu Google. Jak więc zwykły właściciel firmy bez specjalistycznej wiedzy może osiągnąć ten cel? Nie ma jednego sposobu, który ze stuprocentową pewnością zagwarantuje nam pierwszą pozycję w wyszukiwarce. Jest jednak kilka strategii, które jeśli zostaną właściwie zrealizowane, mogą poważnie zwiększyć nasze szanse na uzyskanie wysokiej pozycji w Google. Przyjrzyjmy się tym najbardziej skutecznym z nich.

Właściwe słowa kluczowe

Do naszego sukcesu zdecydowanie przyczyni się analiza rynku i zrozumienie konkurencji, jaka istnieje w naszej branży. Duże firmy mają często pokaźne budżety pozwalające im pozycjonować się efektywnie i utrzymywać na topowych pozycjach przez długi czas. Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, warto jest realistycznie spojrzeć na swoje miejsce na rynku. Czasami zamiast konkurować z wielkimi firmami i pozycjonować się pod ogólne lecz niezwykle popularne słowa kluczowe, lepiej przyjąć odmienną strategię. Będzie to oznaczało skoncentrowanie się na bardziej konkretnych produktach czy usługach. Na przykład, zamiast oferować wyłącznie ogólne usługi remontowe, możesz rozważyć specjalizacje, takie jak chociażby „szybki remont łazienki”. Łatwiej nam będzie wysoko wypozycjonować naszą stronę pod bardziej doprecyzowane frazy. Oznacza to, że szybciej przedostaniemy się na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google.

W przypadku słów i fraz kluczowych, niezwykle istotne jest, aby były to słowa i zwroty, które internauci faktycznie wpisują formułując swoje zapytanie. Warto skorzystać z narzędzi takich jak planer słów kluczowych Google czy Wordtracker. Pomogą nam one znaleźć słowa kluczowe, które mają przyzwoitą liczbę wyszukiwań, a jednocześnie nie są to frazy najbardziej konkurencyjne. Z czasem, gdy wzrośnie pozycja naszej firmy na rynku, zaczniemy pozycjonować się pod bardziej konkurencyjne słowa kluczowe, które przyciągną do naszej strony większy ruch.

Optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych

Po wybraniu słów kluczowych nadchodzi dobry moment na umiejętne ich umieszczenie w serwisie. Z pewnością nadużywanie nie będzie tu dobrą strategią. Miejsca w których powinny się one jednak znaleźć to adres URL, tag tytułu, nagłówki oraz oczywiście treści umieszczone na poszczególnych podstronach naszego serwisu. W uzasadnionych przypadkach warto uwzględnić pozycjonowane słowa w tekstach alternatywnych zamieszczanych obrazków. Słowa kluczowe są istotne, nie możemy jednak zapominać, że zarówno Google jak i internauci wysoko oceniają bogate treści adekwatne do zapytania i wyczerpujące dany temat.

Wartościowe treści

Content marketing zajmuje obecnie bardzo ważne miejsce w większości agencji reklamowych. Nie bez powodu. Blogi, webinary, infografiki, filmy i inne treści mają na celu przyciągnięcie potencjalnych klientów i użytkowników oraz zachęcenie ich do ponownych odwiedzin. Regularne wzbogacanie serwisu o nowe treści jest obecnie koniecznością, jeśli celujemy w topowe miejsca rankingu Google. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy dostarczać użytkownikom materiały wysokiej jakości. Tylko przydatne treści spotkają się z zainteresowaniem obecnych i potencjalnych klientów oraz zyskają uznanie Google. W celu zmaksymalizowania naszych szans na sukces w tej materii starajmy się budować wysokiej jakości treści wokół wybranych słów kluczowych. Piszmy tak, abyśmy mieli pewność, że oferujemy użytkownikom wartościowe treści, które będą jednocześnie łatwe do wyszukania dzięki temu, że Google uzna za zasadne ich promowanie.

Zdobywaj wartościowe linki

Linki przychodzące, ich liczba i jakość, to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przez Google w procesie oceny stron i serwisów. Wysokiej jakości link building może więc znacznie zwiększyć szanse Twojej firmy na zdobycie czołowych miejsc w rankingu organicznych wyników wyszukiwania. Rośnie rozpoznawalność marki czy firmy wśród użytkowników oraz zaufanie do niej zwiększające prawdopodobieństwo skorzystania z jej oferty. Dodanie profilu firmy w Google Moja Firma, czy też lokalnych katalogów będzie dobrym pomysłem. Gościnne wpisy na popularnych i poważanych stronach branżowych również mogą przyczynić się do zwiększenia widoczności Twojej firmy. Poradniki, samouczki czy przewodniki mogą zaś zachęcić innych blogerów czy dziennikarzy do linkowania do Twojego serwisu.

Podsumowując, nie ma jednej niezawodnej metody na uzyskanie pierwszego wyniku w rankingu Google. Jednak odpowiednie słowa i frazy kluczowe trafiające do właściwych odbiorców będą z pewnością działały na Twoją korzyść. Ciągła analiza i monitorowanie własnej strony oraz poczynań konkurencji w połączeniu z pokaźną ilością wartościowych i regularnie uzupełnianych treści na stronie będą stanowiły solidne podstawy i przyniosą rezultaty szybciej niż myślisz.

  • Szukasz dodatkowych informacji?

    Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą formularza kontaktowego.

Agencja Interaktywna Estinet - Warszawa

Pozycjonowanie stron www Warszawa, audyty SEO stron www, obsługa stron www


ESTINET

ul. Jana Kazimierza 64/187
01-248 Warszawa


tel. 505 427 506
kontakt@estinet.pl