Mapa strony (z ang. sitemap) ma postać pliku XML, który wrzuca się na serwer. Znajdziemy w nim listę z podstronami pochodzącymi od strony internetowej. Z mapy strony korzystają boty Google, Yahoo, Bing, a także inne popularne w przestrzeni wirtualnej wyszukiwarki. Mapa strony ma podstawową funkcję informacyjną na temat treści witryny oraz jej budowy.
Mapa strony – do czego ją wykorzystujemy?
Korzystanie z mapy strony jest ogromnym ułatwieniem zwłaszcza w przypadku pracy na rozbudowanych platformach. W ten sposób cały proces indeksowania strony przebiega o wiele szybciej i prościej. Zasoby linków i odnośników do podstron – to jedno, a dodać trzeba jeszcze inne informacje, które mogą się okazać bardzo przydatne z perspektywy czasu. Mapa strony udostępni nam np.:
- informacje na temat ostatnio wprowadzanych modyfikacji na stronie
- nadrzędne czynniki podstron dla dostosowania prac wyszukiwarek
- informacje o ilości elementów graficznych znajdujących się na stronie
- możliwość ekspresowego indeksowania podstron, ale tylko pod warunkiem, gdy będzie naprawdę wdrożona bez żadnych błędów
- opcję eksponowania podstron, które mają się znaleźć w najlepszych wynikach wyszukiwania
Mapa strony XML – tworzenie
Mapę strony XML zbudować możemy za pomocą gratisowych lub płatnych narzędzi, dostępnych w Internecie. W tej chwili większość wtyczek odpowiedzialnych za procesy SEO ma już automatycznie zakodowaną opcję tworzenia map stron. W mapie strony znaleźć się może do 50 000 adresów. Żeby sprawdzić poprawność działania mapy strony, musimy wrzucić ja na serwer. Potem trzeba link skierować do Google Search Console oraz pliku robots.txt. Pomogą nam wtyczki zewnętrzne, poleca się do tego np. Open Seo Stats. Najlepszym rozwiązaniem będzie kod strony.
Mapa strony – kiedy jest polecana?
Mapa strony XML jest bardzo przydatna w różnych sytuacjach. Trzeba jednak pamiętać o poprawnym linkowaniu wewnętrznym, odpowiadającym za właściwe połączenie witryn. Tylko wtedy możliwe będzie optymalne indeksowanie treści dla nas ważnych. Mapa strony XML sprawdzi się w sytuacjach, gdy:
- witryna jest jeszcze świeża i nie ma zbyt rozwiniętego pozycjonowania zewnętrznego, mapa strony ratuje całą sytuację i w miarę szybko pozwala zdobyć rozpoznawalność w sieci
- witryna imponuje rozmiarami i ma wiele podstron, nawet do kilkudziesięciu tysięcy
- na stronie znajduje się dużo treści w formie archiwum, bez linków prowadzących, roboty indeksujące docierają nawet do najbardziej zapomnianych i od dawna nieużywanych treści
- na stronie znajduje się dużo elementów w postaci multimediów lub plików PDF, a także innych dokumentów o charakterze podglądowym, obrazowym lub dźwiękowym
Mapa strony XML i jej znaczenie dla indeksacji
Nie wystarczy wysłanie pliku XML z linkami podstron, które uważamy za najistotniejsze, by poziom indeksacji został przeprowadzony tak jak sobie życzymy. Google odpowiada za kierowanie wyników na zapytania ludzi obecnych w sieci, w czym tkwi także sekret popularności tej przeglądarki. Wyniki w formie zwrotnej pokrywają się ze wszelkimi algorytmami. Pierwszeństwo wyników w Google jest najczęściej gwarantem informacji, której najbardziej można zaufać.
Jaki wpływ ma mapa strony XML na pozycjonowanie?
Specjaliści SEO oszacowali już dawno, że skoro wysoki priorytet podstron trafiających do map strony jest ważny dla pozycjonowania, to tak naprawdę nie przewyższa on znaczenia wrzucania linków na główną stronę serwisu. Jeśli jako strony z wysokim priorytetem oznaczymy podstrony, gdzie już od dawna nie ma ruchu i nie trafiają one na zbyt wysokie miejsca w rankingach, dochodzi do marnowania czasu na znalezienie strony w czasie dnia, tygodnia czy miesiąca. Dojść może zatem do opóźnień w kwestii nowych treści podbijających wyniki wyszukiwania.
Mapa strony – z tymi narzędziami stworzysz ją szybko!
Do stworzenia mapy strony wykorzystać możesz różnorodne oprogramowanie, np. Enarion phpSitemapsNG, Google Sitemap Generator, Simple Sitemaps czy XML Sitemap Generator. Dla użytkowników korzystających z CMS proponuje się oddzielne wtyczki. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać XML Sitemap z nazwą naszego CMS-a i pojawi się cała lista propozycji do wykorzystania.